ÚvodO společnostiAktualityPronajímáte nemovitost? Nezapomeňte ji správně pojistit!

Pronajímáte nemovitost? Nezapomeňte ji správně pojistit!

8. června 2021 | Rubriky: Aktuality

Pronajímáte nemovitost? Nezapomeňte ji správně pojistit!

Jedním z nejčastějších problémů, do kterého se dostávají lidé, které si pořizují nemovitost za účelem pronájmu, je nedostatečná pojistná ochrana. Často mají jen základní pojistku, která jim kryje pouze hlavní rizika, jako jsou živelní pohroma, vodovodní škody, exploze, úder blesku, pád stromu, stožáru a podobně. To ale nestačí.

Dnes už asi nikoho nepřekvapí, že by měla být každá nemovitost pojištěna. Je v zájmu majitele nemovitosti, aby měl dostatečnou pojistnou ochranu. Pokud si nemovitost pořizuje na hypotéku, bývá to většinou povinnost. 

Hodně záleží na konkrétní bance. Některým stačí jen základní pojištění nemovitosti a odpovědnosti. Některé banky naopak vyžadují, aby byly pojištěny všechny vlastní věci, tedy nemovitost, domácnost i odpovědnost.

Cenu pojištění ovlivňuje především umístění nemovitosti. Hodně špatně a draze se pojišťují stavby ve třetí a čtvrté povodňové zóně.

Pojištění odpovědnosti i vybavení by mělo být samozřejmostí

Přirozenou součástí pojištění nemovitosti na pronájem by mělo být i pojištění vybavení domácnosti. To je vybavení, které pronajímatel svěřuje nájemci do užívání a nesmí ho zapomenout uvést ve smlouvě o nájmu. Jenže to nestačí.

Dále by měl mít vlastník i nájemník pojištěnou odpovědnost. Ta pomůže například ve chvíli, kdy nájemník vytopí byt sousedům nebo způsobí požár, který poničí okolní byty.

Zakotvěte pojištění nájemníka ve smlouvě

Odborníci doporučují, aby pronajímatel uvedl povinnost pojištění odpovědnosti nájemníka přímo ve smlouvě. Nájemník si může pojistit jak své věci prostřednictvím pojištění domácnosti, tak i odpovědnost vůči třetím osobám a odpovědnost z běžného života. Dokonce si může pojistit i odpovědnost vůči majiteli, kdyby náhodu neúmyslně poškodit majetek, který mu byl svěřen k užívání.

Doporučujeme si pojistnou smlouvu pořádně přečíst a věnovat dostatečnou pozornost limitům u konkrétních rizik, které bývají u pojišťoven rozdílné. Zatímco některé pojišťovny v klidu pojistí riziko přepětí a zkratu bez omezení, jiné mají limit například 20 000 Kč.

Svěřte se zdarma do rukou odborníků!

Chcete mít jistotu, že jste jako pronájemce nemovitosti dostatečně pojištěni? Kontaktujte nás, naši specialisté ze sítě INSIA vám rádi pomohou!

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COMZdroj: e15.cz

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn